MENÜ

Spicc
Német spicc
Az egész kinézetük jellegzetesen "spicces"; rókás arc mindig éber tekintettel és hegyes fülekkel. A fej közepes nagyságú, felülről nézve az orr felé keskenyedik. Ajkaik feszesek. A kicsi, háromszögletű fülek magasan, egymáshoz közel tűzöttek és felállóak. A harapás ollós.
Jellemző a rövid, vízszintes hát, mély mellkas és enyhén felhúzott has. A mérsékelten hosszú farok magasan tűzött és gyűrűbe görbítve, kissé féloldalasan a hát fölé hajlik. A mérsékelten hosszú lábak masszívak és egyenesek, a mancsok kicsik, a macskáéhoz hasonlóak.

 

A spicc marmagassága:

  • wolfspicc/keeshound: 49 cm +/- 6 cm
  • nagyspicc: 46 cm +/- 4 cm
  • középspicc: 34 cm +/- 4 cm
  • kisspicc: 26 cm +/- 3 cm
  • törpespicc/pomerániai: 20 cm +/- 2 cm

    Nagyspicc
    A fentiek alapján a család legritkább tagja, a nagyspicc nem a wolfspicc pár centivel kisebb és egyszínű változata, hanem egy önálló típus. Feje finomabb, "rókásabb" kinézetű, mint a wolfé. Aljszőrzete sem annyira dús, és ezáltal a fedőszőr sem áll annyira fel. Fekete, fehér és igen ritkán barna színben tenyésztik.

    Középspicc
    A közepes méretváltozat sem egyszerűen a nagyspicc valamivel kisebb formája, hanem kicsit más típus. Középtermetű, jó felépítésű, masszív kutya, inkább a wolf-, semmint a nagyspiccre emlékeztető kinézettel. Feje markáns, stabilan tartott fülekkel. A dús alj- és fedőszőrzet látványos megjelenést biztosít, amit még az is fokoz, hogy nem csak a hagyományos színekben - fehér, fekete, barna - létezik, hanem ennél a nagyságváltozatnál már az "új" színek is megjelennek, például a narancs, krém, wolf és a sable árnyalatok.

    A középspicc igen jó jelző- és őrzőkutya. Napjainkban tenyésztése újra egyre népszerűbb világszerte.

    Kisspicc
    Ez a változat mutatja leginkább a "rókatípust". Finom ék alakú fejének, stabilan álló kis, hegyes füleinek és látványos szőrzetének köszönheti nagy népszerűségét, így a tenyésztési kedv is ennél a nagyságnál a legerősebb. Az új színek elfogadásával ez a népszerűség csak fokozódott, így jelenleg ez a legnagyobb létszámú változat a kiállításokon.


    Törpespicc
    A legkisebb méretű spiccet Skandináviában, Angliában és Amerikában pomerániainak hívják. A törpe változat tér el leginkább a többitől, és semmi esetre sem hasonlíthat egy kicsire nőtt kisspiccre. Az egész világon ezt a speciális kinézetet, kedves "manóarcot" szeretik legjobban a tenyésztők és a fajtaspecialista bírók is.

    Színek
    Fekete: a fedőszőr lakkfekete, az aljszőrzet és a bőr is sötét. Nem lehet benne fehér vagy más színű tűzés.
    Barna: egyszínű és egyenletes sötétbarna.
    Fehér: tiszta fehér, bármilyen sárgulás nélkül (leginkább a füleknél fordulhat elő).
    Narancs: egyenletes narancsszínű, a színskála közepes tónusában
    Szürke vagy felhős: ezüstszürke, fekete szőrvégekkel. A fang és a fülek sötét színűek, a szem körül egy finom fekete vonal látható, mely a szem külső szögletétől a fül alsó illeszkedéséig fut. Ez a rajzolat és a satírozottság kihangsúlyozza a kifejezésteli szemet. A sörény és a vállöv világos. A mellső és hátulsó lábak könyök és térd alatti része ezüstszürke, fekete jegyek nélkül, kivéve egy kevés vonalkázást a lábujjakon. A farok vége fekete, az alsó része és a nadrágok ezüstszürkék.
    Egyéb színek: ide tartozik minden más színárnyalat - a krém, a krém-árnyalt, a narancs-árnyalt, a fekete-rőt és a foltos. A foltosnak fehér alapszínűnek kell lennie, a fekete, barna, szürke és narancsszínű foltoknak az egész testen meg kell jelenniük. A foltok ideális aránya 50-50%.
    Volpino italiano: hazánkban is megtalálható igen ritka és sajnos a kihalás szélén lévő spiccfajta. Hazája Olaszország, főleg annak déli részein volt megtalálható. Ma már szinte csak a fehér színváltozatát ismerik, így sokan nem is tudják, hogy létezik egy vörös színváltozat is, amelyet az olasz  tenyésztők most próbálnak megmenteni. A krémszínű (champagne) változat elfogadott, de  nemkívánatos.

    Marmagassága: 25-30 cm

 

Asztali nézet